kWh (kilowatogodzina) – co to jest i jak ją przeliczać?

kWh

Kilowatogodzina to jednostka energii (ale też pracy i ciepła). Jest obecnie najczęściej stosowaną na co dzień jednostką energii.
W jednostce tej rozlicza się zużycie prądu. Jest często stosowana do rozliczania ciepła (zamiennie z gigadżulem – GJ), czasem pośrednio do rozliczania zużycia gazu, z którego w wyniku spalania powstaje ciepło.

Jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie

1kWh odpowiada ilości energii jaką zużyje urządzenie o mocy 1 kW (czyli 1000W) przez czas 1h.
Sposób, w jaki obliczyć ilość energii zużytej przez różne urządzenia opisałem szczegółowo w artykule: Ile kosztuje 1 WAT i jak przeliczyć WAT na kWh? Kalkulator kosztów energii.

Ile kosztuje kWh?

Energia może pochodzić z różnych źródeł. Dla nas jej źródłem może być prąd, gaz, olej opałowy, węgiel, drewno … itp. W zależności od źródła pochodzenia koszt 1 kWh będzie się zmieniał. Koszt uzyskania 1 kWh z najtańszego źródła energii (drewna) to 0,09 PLN, a z najdroższego (prądu) około 0,60 PLN.

Zestawienie cen 1 kWh prądu dla różnych dostawców prądu zebrałem we wpisie: Cena prądu. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Cena 1kWh energii elektrycznej różni się jednak nawet u jednego dostawcy i zależy od taryfy według której ją kupujemy. Porównanie taryf oraz kalkulator pozwalający na wybór najkorzystniejszej taryfy zamieściłem we wpisie: W której taryfie prąd jest najtańszy: G11, G12 czy G12w? Kalkulator taryf i cen prądu.

Zestawienie kosztów pozyskania 1 kWh energii z różnych źródeł energii policzyłem i opublikowałem we wpisie: Ile kosztuje kWh (kilowatogodzina)? Zestawienie kosztów uzyskania 1kWh z różnych źródeł energii.

Przeliczenie kWh na GJ oraz GJ na kWh

kWh (kilowatogodzina) jest jednostką wielokrotną jednostki energii J (dżula). Oznacza to, że istnieje proste wzajemne ich przeliczenie.
Sposób przeliczania kWh na GJ oraz GJ na kWh przedstawiłem w osobnym wpisie: Jak przeliczyć GJ (gigadżul) na kWh (kilowatogodzinę) i odwrotnie [GJ, MJ, kWh]?

Dodatkowo w osobnym artykule zamieściłem sposoby przeliczenia kosztów dla 1m3 – 1GJ – 1kWh gazu, w zależności od tego jakimi jednostkami operuje Twój dostawca gazu: Ile kosztuje 1 m3, 1 kWh i 1 GJ gazu? Jaka jest cena gazu w Polsce i w Europie?

4.6/5 - (61 votes)

Udostępnij:


Polub to, koniecznie:
Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *