Ile kosztuje 1 WAT i jak przeliczyć WAT na kWh? Kalkulator kosztów energii.

żarówkaW zasadzie pytanie postawione powinno być nieco inaczej, ponieważ WAT to jednostka mocy, a rachunki dostajemy za zużytą energię, która mierzona jest w kWh (kilowatogodzinach).

Czym jest więc W (wat), a czym kWh (kilowatogodzina)?

W (wat) to jednostka mocy. Każde urządzenie elektryczne ma charakterystyczne dla siebie zapotrzebowanie na moc i po podłączeniu do sieci elektrycznej pobiera tą moc, zużywając ją na swoje funkcjonowanie, np. żarówka przetwarza energię elektryczną na światło, kuchenka na ciepło, czajnik na ciepło itp.
MOC urządzenia należy więc rozumieć jako jego zdolność do konsumowania określonej ilości energii.

kWh (kilowatogodzina) to jednostka energii. Wielkość ta uwzględnia dodatkowo czas pracy urządzenia, czyli czas, przez który urządzenie pobierało z sieci potrzebną mu do funkcjonowania moc.
Zużyta energia jest więc ilością energii, jaką pobrało urządzenie o określonej mocy w interesującym nas czasie.

Jeżeli więc:
– moc oznaczymy jako P,
– energię jako E,
– czas jako t,

to:

E = P * t

Zauważ, że:

1000 * 10 to, tyle samo co: 10 * 1000,

czyli podłączając urządzenie o mocy 1000W na 10 sekund zużyjemy tyle samo energii co podłączając urządzenie o mocy 10 W na 1000 sekund.

Spostrzeżenie:
Urządzenie o małej mocy działające nieustannie przez bardzo długi czas (np. urządzenie elektryczne pozostawione w stanie czuwania) jest zdolne pobrać tyle samo energii co urządzenie o dużej mocy włączone tylko na krótką chwilę (np. czajnik elektryczny).

To bardzo ważne spostrzeżenie, z którego wynika wiele konsekwencji dla naszego portfela, po stronie niepotrzebnych wydatków. Będę o tym szczegółowo pisał w jednym z kolejnych artykułów.

Czy prąd może być tańszy? Wszystko zależy od taryfy.
Większość płaci za prąd według taryfy G11 i co miesiąc przepłaca nawet kilkadziesiąt złotych. Wystarczy zmienić taryfę na lepszą (całkowicie za darmo i bez żadnych dodatkowych umów!). Przeczytaj ile możesz zaoszczędzić i jak to zrobić, w artykule: W której taryfie prąd jest najtańszy: G11, G12 czy G12w? Kalkulator taryf i cen prądu.

Żeby ułatwić wam życie, przygotowałem specjalny arkusz Excela-a, w którym w odpowiednią kolumnę należy wprowadzić moc urządzenia oraz czas jego pracy (w godzinach, minutach i sekundach). Przyjęta cena energii to 0,6 PLN/kWh.
Arkusz podaje dzienne zużycie energii przez urządzenie oraz dzienny, miesięczny i roczny koszt pracy urządzenia. Jeżeli cena za energię jest u Ciebie inna, niż ta wprowadzona w arkuszu, zmień ją, aby otrzymać bardziej precyzyjne wyniki.

Excel: Zużyta energia i koszt energii – Pobierz arkusz Excel do obliczania ilości zużytej energii i kosztów pracy urządzenia.

Przejdźmy teraz do konkretnych obliczeń. Cztery przydatne praktyczne przykłady.

Przykład:
Ile energii zużyje czajnik elektryczny o mocy 1500W podczas podgrzewania wody, jeżeli podgrzewanie trwało 4 minuty i 37 sekund.

Rozwiązanie:
Ze względu na to że cena energii elektrycznej podawana jest w złotych za jedną kilowatogodzinę (PLN/kWh), to najpierw musimy przeliczyć posiadane dane na odpowiednie jednostki, czyli waty (W) na kilowaty (kW), oraz minuty/sekundy na godziny.

Moc czajnika:
1500W = 1,5kW

Czas pracy czajnika:
4 minuty i 37 sekund = 277 sekund
Przy czym, 1 godzina to 3600 sekund
Czyli czajnik pracował: 277 / 3600 = 0,07694 godziny

Zużyta energia:
Obliczamy ją przez pomnożenie mocy czajnika i czasu jego pracy, czyli:
1,5 kW * 0,07694 h = 0,11541 kWh

Nasz czajnik zużył więc 0,11541 kWh energii.

Przyjmując średnią cenę energii, na poziomie 0,6 PLN/kWh (o tym jak policzyć ile faktycznie kosztuje nas jedna kWh zajmiemy się osobno, ponieważ wartość ta dla każdego może być nieco inna, ze względu na różnych dostawców, różne ceny energii, różne taryfy energii i różne średnie zużycie, które również ma wpływ na cenę jednostkową). Szczegóły, jak policzyć Twoją cenę energii znajdziesz w artykule: Ile kosztuje prąd i jak to policzyć?

Za pracę naszego czajnika zapłacimy: 0,11541 * 0,6 = 0,069246, czyli około 7 groszy.


Przykład:
Nie lubię spać w ciemności i na noc włączam mała lampkę która ma moc 20W. Zapalam ją o godzinie 21.30, a gaszę około 8.20 rano. Ile kosztuje mnie zużyta przez lampkę energia?

Moc lampki:
20W = 0,02 kW

Czas pracy lampki:
Od 21.30 do 8.15 rano mija 10 godzin i 50 minut
Przeliczamy minuty, na system dziesiętny, obliczając jaką część godziny stanowi 50 minut:
50 / 60 = 0,83

Czas pracy lampki to: 10,83 h

Zużyta energia:
0,02 kW * 10,83 h = 0,2166 kWh

Koszt pracy lampki:
0,2166 *0,6 = 0,12996, czyli około 13 groszy.

Spostrzeżenie:
Za długotrwałą pracę lampki o mocy 20W zapłacimy prawie dwa razy więcej niż na krótkotrwałe podgrzanie wody w czajniku o mocy 1500W.

Przykład:
Mój telewizor w stanie czuwania pobiera 7,7 W. Ile energii zużyje pozostając podłączonym w stanie czuwania przez cały miesiąc? Jaki będzie koszt energii?

Moc telewizora:
7,7W = 0,0077 kW

Czas pracy telewizora:
30 dni = 30 * 24 h = 720 h

Zużyta energia:
0,0077 kW * 720 h = 5,544 kWh

Miesięczny koszt:
5,544 * 0,6 = 3,33 PLN


I ostatni przykład:
Ile rocznie kosztuje mnie praca odbiornika o mocy 1W, który jest podłączony do sieci na stałe przez cały rok.

Moc odbiornika:
1W = 0,001 kW

Czas pracy:
1 rok = 365 dni = 365 * 24 h = 8760 h

Zużyta energia:
0,001 * 8760 = 8,76 kWh

Koszt:
8,76 * 0,6 = 5,26 PLN

Wniosek:
Rocznie na każdy 1W mocy odbiorników podłączonych do sieci elektrycznej w sposób stały wydajemy 5,26 PLN.


Po co liczyć, gdy można zmierzyć?

Watomierz GB202

Właśnie, a czemu nie zmierzyć?! Oczywiście, jeżeli znasz moc urządzenia, to teraz już łatwo policzysz i przeliczysz wszystko. Co jednak w sytuacji gdy nie znasz mocy urządzenia? Albo, co wtedy, gdy urządzenie samodzielnie decyduje kiedy i na ile czasu włącza się i wyłącza (np. lodówka)?
Pozostaje nam zmierzyć!
Do pomiaru energii i mocy czynnej służy taki sprytny watomierz. Pomiar mocy odbywa się przez podłączenie miernika do gniazdka, a następnie podłączenie wtyczki odbiornika do gniazda w mierniku. Prąd pobierany przez odbiornik, przepływa więc przez miernik, który wskazuje moc pobieraną aktualnie przez odbiornik oraz – wraz z upływem czasu – pobraną energię w KWh.
Po wprowadzeniu ceny za 1 kWh, miernik pokazuje też koszt energii w PLN, pobranej przez urządzenie przez czas trwania pomiaru.
Podłączając lodówkę, np. na 24h zmierzycie ile energii pobrała w ciągu 1 dnia, więc będziecie też wiedzieć ile pobierze przez miesiąc. Proste i czytelne.

Interesuje Cię zakup watomierza? Oto linki do aktualnie najlepszych ofert na:

watomierz GreenBlue GB202
inne watomierze, które być może będą odpowiadały Ci bardziej

Polecam przyjrzenie się posiadanym urządzeniom elektrycznym pod kątem sposobu ich użytkowania i poboru mocy. Wnioski mogą Was zaskoczyć, podobnie jak mnie gdy dokonałem inwentaryzacji posiadanych urządzeń i przyjrzałem się sposobowi w jaki są przeze mnie eksploatowane.
Szczegółowy raport z tej inwentaryzacji wraz z wnioskami jest dostępny w linku poniżej.

Zobacz ile prądu pobiera komputer, telewizor, dekoder i.t.p. Ile prądu pobierają urządzenia domowe. Kosztowne „stand by”.

Przeczytaj jak zbudować elektrownię słoneczną i mieć prąd za darmo: Jak zbudować elektrownię fotowoltaiczną?

Tradycyjnie, na koniec prośba do Ciebie!

Podziel się tym artykułem z innymi, jeżeli uważasz go za ciekawy i pożyteczny. Wyślij znajomemu linka, polub go, udostępnij na Facebook-u, powiedz znajomym słowo o tym blogu. Stosowne przyciski znajdziesz poniżej.
Chciałbym, by artykuł dotarł do jak najszerszego grona ludzi.
Polub mój profil na Facebooku. Nigdy nie spamuję niepotrzebnymi informacjami, a gdy pojawi się nowy, ciekawy artykuł, będziesz o tym wiedział!

Pozdrawiam!
Jacek

4.7/5 - (154 votes)

Udostępnij:


Polub to, koniecznie:
20 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *